Kim Jong-Un declară angajamentul națiunii sale de a-și afirma statutul nuclear
Liderul nord-coreean, Kim Jong Un, a afirmat că menținerea poziției Coreei de Nord ca stat nuclear este singura modalitate de a face față unei situații de securitate globală imprevizibile și complicate, conform agenției de știri de stat KCNA. Într-o declarație recentă, Kim a menționat că „incidente și evenimente de neimaginat, uimitoare” au loc din cauza lăcomiei „gangsterești” a forțelor hegemonice, acuzând Statele Unite de agravarea conflictelor din Europa și Orientul Mijlociu.
Declarațiile au fost făcute la o reuniune a Comitetului Central al Partidului Muncitorilor, care a avut loc între sâmbătă și luni. Kim a criticat SUA și Coreea de Sud pentru modernizarea constantă a arsenalului lor nuclear, susținând că acest lucru are ca unic scop atacarea Coreei de Nord. El a subliniat că „extinderea și consolidarea constantă a forțelor nucleare… și exercitarea temeinică a poziției unui stat posesor de arme nucleare reprezintă cea mai corectă și unică modalitate de a face față activ și cu încredere situației militare și politice internaționale imprevizibile care se complică în multiple moduri”.
Cu toate acestea, KCNA nu a oferit detalii specifice despre acțiunile pe care Coreea de Nord le-ar putea întreprinde în legătură cu arsenalul său nuclear. Kim a ordonat, de asemenea, acumularea de arme convenționale și accelerarea construcției unui crucișător cu rachete ghidate strategice de 10.000 de tone.
Coreea de Nord a ignorat o serie de sancțiuni impuse de Națiunile Unite și SUA între 2006 și 2017, care interziceau dezvoltarea de arme nucleare și rachete balistice. Poziția sa provocatoare a stârnit îngrijorări în rândul puterilor regionale. De asemenea, Coreea de Nord s-a declarat stat nuclear, afirmând că nimic nu o va determina să renunțe la armele atomice, în ciuda eforturilor diplomatice ale SUA, Chinei și Coreei de Sud.
