Trump lansează noi amenințări pentru națiunile NATO
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat luni ţările NATO că nu le va oferi sprijinul în cazul în care acestea vor solicita ajutor, argumentându-şi poziţia prin faptul că naţiunile respective nu au susţinut operaţiunea sa militară împotriva Iranului. Trump a declarat: „Italia s-a comportat foarte urât. Germania s-a comportat foarte urât. NATO nu ne-a fost alături. Cheltuim sute de milioane de dolari pe an pentru a-i apăra de Rusia, iar apoi ei ne spun: «Preferăm să nu vă ajutăm». Ce prostie să spui așa ceva! Pentru că și noi le putem spune asta dacă vrem, și s-ar putea să o facem.”
Aceste afirmații au fost făcute în cadrul unui schimb de idei cu presa în Biroul Oval. Trump va participa la următorul summit al celor 32 de ţări membre ale Organizaţiei Tratatului Atlanticului de Nord (NATO), care va avea loc în Turcia, în luna iulie.
