Bărbat încarcerat după un incident pe DN 22
Un bărbat de 26 de ani a fost reținut de polițiști după un accident rutier produs pe DN 22, în urma căruia o femeie de 67 de ani a fost rănită.
Potrivit IPJ Constanța, cercetările sunt desfășurate într-un dosar penal privind conducerea sub influența băuturilor alcoolice, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța.
Accidentul a avut loc pe 21 iunie, în jurul orei 5:00. Polițiștii rutieri au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier pe DN 22, iar la fața locului au constatat că impactul s-a produs între autoturismul condus de bărbatul de 26 de ani și un alt autoturism, condus de un bărbat de 67 de ani.
În urma impactului, o femeie de 67 de ani, pasageră în cel de-al doilea autoturism, a fost rănită.
Ambii șoferi au fost testați cu aparatele din dotare. În cazul bărbatului de 26 de ani, testarea cu aparatul etilotest a indicat o valoare de 0,96 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost dus la spital pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.
Polițiștii au stabilit, în urma cercetărilor, că bărbatul cercetat se află în stare de recidivă postexecutorie.
După administrarea probatoriului, acesta a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă.
