Csoma Botond dezvăluie: AUR și PSD au un pact ascuns
Csoma Botond, liderul deputaților UDMR, a afirmat că între PSD și AUR există un acord secret, susținând că anumiți parlamentari vor vota pentru învestirea Guvernului Veștea. „Dacă nu aveau voturile, nu veneau în Parlament”, a declarat acesta.
Declarațiile lui Botond au fost făcute în contextul în care AUR a votat programul pentru învestirea Guvernului, după ce ședința a fost inițial suspendată. „Nu știu exact de ce s-au răzgândit colegii de la AUR, dar cred că li s-a promis ceva. Ori au făcut un acord verbal cu o parte din parlamentarii AUR să voteze guvernul și și-au schimbat opinia de la ora 10:00 la ora 10:45”, a spus Csoma Botond.
Acesta consideră că schimbarea rapidă de poziție a AUR este suspectă și sugerează că au avut loc negocieri în spatele cortinei. „Fără voturile AUR, 25-30 de voturi de la AUR, nu trece Guvernul. E evident. E suspect că domnul Simion nu a dat declarații”, a adăugat el. Botond crede că există șanse reale ca 30 de parlamentari de la AUR să voteze Guvernul, ceea ce ar permite învestirea acestuia.
Csoma Botond a reiterat că UDMR nu va vota Guvernul și nu va participa la ședința din plen. „În comisie participăm la audieri, dar nu vom vota miniștrii. Ne vom abține la aceste audieri. În plen, nu vom lua parte la ședința de plen, așa am decis”, a precizat el. UDMR a decis să nu se implice în „această luptă între poli de putere în România”, considerând că desemnarea și propunerea de Guvern nu reflectă viitorul României.
