24 iunie 2026
Contact
Reper News
  • Politică
  • Local
  • Actual
  • Economic
  • Extern
  • Sănătate
  • Showbiz
  • Sport
Reper NewsReper News
Font +/-Aa
Cautare
  • Categorii
    • Politică
    • Local
    • Actual
    • Economic
    • Extern
    • Sănătate
    • Showbiz
    • Sport
  • Info
    • Contact
Urmați-ne
© 2025 repernews.ro
Actual

Avertisment grav din partea medicilor: „Ne vedem nevoiți să renunțăm la semnătura noastră!”

Radu Bălescu
Ultima actualizare: 23/12/2025 12:12
Radu Bălescu
Distribuie
mesaj dur al medicilor dupa ce cresterea tarifului per serviciu medical a fost amanata vom fi obligati sa lasam parafa jos 694a5c77df629
Distribuie

Avertisment grav din partea medicilor: „Ne vedem nevoiți să renunțăm la semnătura noastră!”

Asociaţia Profesională a Medicilor de Ambulator (APMA) a criticat Guvernul pentru amânarea creșterii punctului per serviciu medical în ambulatoriu prin „Ordonanţa trenuleţ”. Medicii fac apel la preşedintele Nicuşor Dan pentru mediere, subliniind că „o ţară nu e o primărie unde amâni semnarea unui PUZ” și că sectoare întregi din țară nu mai funcționează corect.

„De Crăciun, ca hoţii! Guvernul minte. Premierul minte. Minte apăsat, aşezat, încruntat. Minte cu metodă. Ambulatoriul de specialitate, sfertul ăla din numărul total al doctorilor din România, a fost trădat din nou. În vară au spus că se corectează o nedreptate recunoscută de toţi: Bolojan, Nazare, Rogobete, Moldovan. Ei ştiu că ambulatoriul se scufundă din lipsă de finanţare. Ei ştiu că pacienţii nu vor mai avea unde să meargă să se trateze de bolile grave care depăşesc medicul de familie şi care riscă să blocheze spitalele. Ei ştiu că medicii vor începe din nou să părăsească ţara. Dar nu îi interesează. Nu îi interesează de noi, nu îi interesează de voi,” afirmă reprezentanţii APMA.

Medicii de ambulator acuză că, în ultimul an, au fost demonizați și atacați. „Nu contează munca pe care o facem. Nu contează câţi pacienţi tratăm noi. Dacă ne arată cu degetul, vă duceţi după fentă. Şi nu îi mai vedeţi pe ei. Care nu fac nimic. Nu au rezolvat nimic. Îi interesează doar să îşi păstreze privilegiile,” spun aceștia.

Asociația Medicilor de Ambulator reproşează Guvernului că în iulie a promis că punctul în ambulatoriu va creşte de la 1 august la 8 lei. „Primul ministru, ministrul Sănătăţii şi preşedintele Casei. I-am crezut toţi. Apoi ne-au zis că de fapt va fi 6,5 din octombrie şi 8 din ianuarie. Apoi, printr-o lege pe care şi-au asumat răspunderea şi au trecut-o de Curtea Constituţională, au zis că de fapt o să fie 6,5 în 2026 şi 8 în 2027. Şi acum? O mai lungim cu un an. O prorogăm. Din 2027 şi 2028. De fapt ne mint din nou. Dar taxele au crescut deja. Şi vor creşte din nou. Mai mult decât putem duce,” relatează APMA.

Medicii de ambulator îi reproşează premierului Ilie Bolojan că, de la numirea în funcţie, nu a discutat cu ei niciodată și au transmis un mesaj către președintele Nicușor Dan: „Domnule Preşedinte, arătaţi că puteţi să luaţi decizii azi! Nu peste o lună! Sau peste un an! O ţară nu e o primărie unde amâni semnarea unui PUZ. Sectoare întregi din ţară nu mai funcţionează corect. Nu doar Justiţia. Nu doar Armata. Nu doar Internele. Sau mediul. Sau… Fiţi mediator, cum spune Constituţia. Haideţi să găsim soluţii să punem ţara pe roate. Vorbiţi cu noi. Cu cifrele pe masă. Şi poate veţi vedea o altă realitate.”

În final, medicii le transmit guvernanților că, dacă nu vor găsi timp pentru dialog, vor lăsa parafa jos: „Dacă nu găsiţi timp să discutăm înainte de a da Ordonanţa, vom fi obligaţi să lăsăm parafa jos. Vindecaţi-i voi pe pacienţi prin OUG-uri şi Decrete!”

Etichete:guvernmediciougtrenulet
Distribuie acest articol
E-mail Copiază legătură Imprimare
Articolul precedent condamnare pentru exercitarea fara drept a profesiei de avocat barourile din constanta bucuresti si vrancea demersuri in instanta 694a5bc57e986 Sentință pentru exercitarea ilegală a profesiei de avocat: Barourile din Constanța, București și Vrancea, acțiuni în instanță!
Articolul următor live din drona s a deschis circulatia pe autostrada a7 focsani adjud infrastructura rutiera de mare viteza din romania atinge borna de 1 418 km 694a5f2b9fd02 Zbor deasupra realității: Circulația pe autostrada A7 Focșani – Adjud a fost reluată! România își extinde rețeaua de drumuri rapide la 1.418 km.
Lasa un comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Ad Image

Ultimele stiri

După o serie de întâmplări surprinzătoare, 60 de hectare din pădurea Comorova au fost integrate în patrimoniul orașului Mangalia

Integrarea a 60 de hectare din pădurea Comorova în patrimoniul orașului Mangalia După câștigarea definitivă…

24/06/2026

Nicușor Dan în dialog rapid la Cotroceni: cine sunt candidații pentru șefia guvernului?

Consultări la Cotroceni pentru desemnarea noului prim-ministru Nicușor Dan, președintele României, a convocat consultări cu…

24/06/2026

Timpul a scurs: aproape 3 ani de când instanța a declarat că faptele fostului lider al DSVSA Constanța sunt prescrise

Timpul a scurs: aproape 3 ani de când instanța a declarat că faptele fostului lider…

24/06/2026

CM 2026: Portugalie învinge Uzbekistanul într-un meci spectaculos, cu o dublă marcatoare de la Cristiano Ronaldo!

CM 2026: Portugalie învinge Uzbekistanul într-un meci spectaculos, cu o dublă marcatoare de la Cristiano…

24/06/2026

Dominic Fritz comentează decizia în disputa legată de interesele sale: Statul român poate fi chemat la CEDO pentru a reanaliza pedeapsa aplicată.

Dominic Fritz comentează decizia în disputa legată de interesele sale Primarul Timişoarei, Dominic Fritz, a…

24/06/2026

S-ar putea să vă placă și

video motivul pentru care a fost usor furtul celor 10 milioane de lei de la posta din timisoara si ce suspiciuni exista in prezent 683d242929844
Actual

De ce furtul celor 10 milioane de lei de la Poșta din Timișoara a fost atât de simplu și ce teorii circulă acum?

Moderator Radu Bălescu
video ce comune din romania ar putea sa devina municipii zeci de orase risca sa isi piarda statutul din cauza lipsei de locuitori 68f0c80893cd3
Actual

Comunele din România cu potențial de a deveni municipii: Zeci de orașe amenințate de scăderea populației!

Moderator Radu Bălescu
exclusiv ilie bolojan spune ca romanii se simt nedreptatiti pentru ca nu toata lumea e pusa sa achite nota de plata si da exemplu magistratii 698a42aace917
Actual

Ilie Bolojan: Românii se simt discriminați deoarece „nu toți plătesc prețul” – exemplul magistraților în discuție.

Moderator Radu Bălescu
liderul sindicatului fsli scoala romaneasca s a transformat intr un sistem dezorganizat si demotivant 68e24eb4bb7a9
Actual

Școala românească: O transformare într-o lume dezordonată și lipsită de inspirație, spune liderul FSLI.

Moderator Radu Bălescu
Reper News
Facebook Twitter Youtube
Site-ul nostru de știri îți pune la dispoziție cele mai recente informații și analize detaliate dintr-o gamă largă de domenii: politică, actualitate, economie, evenimente internaționale, lifestyle, sport și travel. Echipa noastră de jurnaliști monitorizează constant evoluțiile din întreaga lume, garantându-ți perspective echilibrate și obiective, pentru a te menține mereu bine informat.
Utile
  • Contact
  • Politica de Confidențialitate
© 2025 repernews.ro
Welcome Back!

Sign in to your account

Nume de utilizator sau Adresa de email
Parola

Ti-ai pierdut parola?